Vyrážíte k nám poprvé nebo jen chcete vědět, co jsou naprosté must have zážitky? Pohodlně se usaďte a přečtěte si naše dnešní tipy. Místní krásy by sice vydaly na celou knihovnu, ale pokusíme se vám nabídnout ty, které se dají stihnout i během prodlouženého víkendu. Bez jejich absolvování se okradete minimálně o polovinu potěšení, jaké tento kus země nabízí.

 

Rozhledna Tanvaldský Špičák

Ať už zavítáte do Albrechtic v Jizerských horách v kteroukoliv roční dobu, byl by hřích vynechat jejich chloubu a nejvyšší bod, Tanvaldský Špičák. Jeho vrchol lze zdolat nejen po svých, ale jezdí na něj i lanovka a ti nejodvážnější mohou strmé stoupání překonat i v sedadle kola, vede sem totiž po celou dobu zpevněný povrch. Odměnou vám bude malebný výhled do širokého okolí ze dvou vyhlídkových bodů.

 

Rozhledna Světlý Vrch

 

Na protilehlé straně se pak tyčí poměrně mladá rozhledna z roku 2021 Světlý vrch. Na její vrchol vede krásná stezka lesem a poskytuje nádherný výhled na široké okolí včetně Tanvaldského Špičáku. Doporučujeme sem vyrazit v podvečer, ideálně těsně před západem slunce. Nejkrásnější podívaná, jakou vám může nejbližší okolí poskytnout. Pokud jste však fanoušci rozhleden, je zde silná konkurence. Přidáváme však varování. Zdejší panoramata jsou vysoce návyková!

Protržená přehrada na Bílé Desné

Jeden z nejhezčích výletů v malebné krajině Jizerských hor vám nabízí proslulá protržená přehrada, která v provozu vydržela pouhých 10 měsíců, než se protrhla a zahynulo zde několik desítek lidí. Dojít sem lze například z osady jizerka po žluté stezce nebo z opačného směru od přehrady Souš. Obě dvě místa stojí rovněž za návštěvu. Druhou možností je vydat se z Josefova dolu nebo od Desné, z obou stran vedou dobře značené trasy. Nebojte se, že byste se u nás ztratili.

 

Kaskády na Jedlovém potoce

 

Milovníci přírody mohou zamířit rovnou do vedlejšího města Josefův Důl a zamířit vysoko do kopců k Jedlovému potoku. Po cestě sice potkáte pravděpodobně hodně turistů a stezka je spíš pro zdatnější sportovce, ale zdejší vodopády a lesní pěšinku skutečně stojí za to vidět. Skutečný poklad se ukrývá až úplně na konci stezky, kde se množství menších tůněk potkává v nejmohutnějším vodopádu. Stezka pokračuje několik desítek kilometrů a lze dojít až ke zmíněné protržené přehradě případně dále k Souši. Dobře si proto rozvrhněte plán cesty, ať nepřeceníte své síly.